Informacje dla statystów


Czas pracy

 1. Dzień pracy statysty zwykle trwa do 12 godzin plus godzinna przerwa.
 2. Dzień pracy liczy się od momentu wejścia na plan zdjęciowy i kończy w momencie zejścia z planu. Dojazd na plan zdjęciowy, czas zbiórki, sprawdzanie obecności i powrót z planu nie jest wliczany w czas pracy.
 3. Nie posiadamy informacji dotyczących godziny zakończenia zdjęć. Taką informację posiada jedynie producent i to On decyduje o czasie udziału statystów w zdjęciach.
 4. Koniec zdjęć następuje w momencie gdy zrealizowane zostanę wszystkie sceny zaplanowane przez Producenta/Reżysera na dany dzień zdjęciowy bez względu na czas ich trwania.

Sprawy organizacyjne

 1. Zapraszamy do statystowania TYLKO osoby, które są dostępne przez CAŁY DZIEŃ w terminie, o który pytamy w trakcie zapisów, chyba że w mailu podajemy dokładne godziny statystowania.
 2. W wypadku gdy statysta zadeklaruje swoją obecność na planie zdjęciowym, a NIE pojawi się na nagraniach (bez wcześniejszego uprzedzenia Agencji) NIE będzie miał możliwości dalszej współpracy z nami.
 3. Osoby, które bez uzgodnienia z Agencją, zejdą samowolnie z planu w trakcie trwania zdjęć, nie będą obecne podczas sprawdzania listy obecności lub będą utrudniały pracę ekipy filmowej/zachowywały się karygodnie/ przybędą na plan zdjęciowy pod wpływem alkoholu - zostaną wyrzucone z planu i nie otrzymają wynagrodzenia
 4. Statystów obowiązuje DYSKRECJA i ZAKAZ zdradzania tajemnic produkcyjnych! Dotyczy to także umieszczania w Internecie (m.in. na portalu Facebook, Instagram itp.) zdjęć z planu zdjęciowego. Na planie zdjęciowym obowiązuje zakaz robienia zdjęć!
 5. Statystów obowiązuje bezwzględna PUNKTUALNOŚĆ i DYSCYPLINA na planie!

Wyżywienie

 1. Kwestia cateringu jest zależna od Producenta oraz produkcji filmowej, dlatego prosimy o zabieranie na plan prowiantu, ponieważ z reguły nie gwarantujemy podania posiłku w trakcie realizacji zdjęć. Statyści mają natomiast zapewnioną wodę na planie zdjęciowym. Często zdjęcia odbywają się w plenerze, z dala od sklepów, barów i innych punktów gastronomicznych, dlatego prosimy o zwrócenie uwagi na kwestię posiłku.

Kostiumy

 1. Kostiumy - pożądane są jasne, pastelowe stroje za wyjątkiem koloru białego i czarnego. Prosimy o nie zakładanie strojów w kropki, kratkę i bardzo intensywnie kwiatowe wzory. Stroje powinny być jednobarwne. Absolutnie NIE zakładamy dresów, wyciągniętych swetrów, bluz sportowych, strojów z dużymi napisami reklamowymi i logotypami firm.
 2. W sezonie wiosenno-letnim jeśli zdjęcia są w plenerze prosimy o zabranie ze sobą na plan nakryć głowy i kremów z filtrem chroniącym przed słońcem.
 3. Na planie głównie się czeka – prosimy o zabieranie gazet, książek itp.

Wynagrodzenie

 1. Na zdjęcia proszę przygotować wszystkie swoje dane – m.in. pesel, nr i seria dowodu osobistego, adres urzędu skarbowego.
 2. Wypłaty honorariów są tylko przelewem bankowym – prosimy o przygotowanie numeru konta bankowego.
 3. Prosimy o WYRAŹNE i CZYTELNE wypełnianie umów – wszystkie błędy i wątpliwości skutkują opóźnieniem terminu wypłaty.
 4. Wynagrodzenie jest przelewane zazwyczaj w ciągu 60 dni od daty zdjęć, chyba że Producent zdecyduje inaczej.

Aktualizacja zdjęć

 1. Prosimy statystów oraz rodziców dzieci zapisanych do Naszej Agencji o regularną aktualizację swoich zdjęć. Państwa zdjęcia są bardzo ważnym atrybutem, często są też wykorzystywane przy propozycji obsady do filmów i seriali. Niestety nie możemy pokazywać Producentom zdjęć nieaktualnych, tym samym Państwo lub Państwa Dzieci tracą szansę zagrania w filmie.